Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10’da IP Adresi Öğrenme

IP adresi veya İnternet Protokolü adresi, bu dünyadaki her PC’ye atanan ve yaptığınız herhangi bir internet tabanlı etkinliğe bağlanan benzersiz bir sayıdır. Temelde, bağlı bir sistemin internetteki başka bir cihaza bağlanmasına izin veren dijital bir adrestir. Aslında internetteki her web sitesinin kendi IP adresi vardır.

Ancak çoğumuz IP adresinin ne olduğunu, neden kullanıldığını ve nerede bulunduğunu bilmiyoruz. Yukarıdaki ilk soruyu yanıtlarken 2. soruyu yanıtlarken, paylaşılan web barındırma, SEO amaçları ve daha fazlası için bir ağdaki sorun giderme sistemlerinde bir bilgisayarın kimliğini ve konumunu bulmak için IP adresine ihtiyacınız olabilir. Windows 10 IP adresi öğrenme işlemi aşağıda açıklanmıştır.

yapay zeka destekli haber sitesi

Yöntem 1 – Ayalar ile IP Adresi Öğrenme

 1. Ayarlar uygulamasını açmak için Başlat düğmesine tıklayın, içerik menüsünde (güç düğmesinin üzerinde bulunur) Ayarlar’a tıklayın.
 2. Ayarlar uygulamasında, Ağ ve İnternet’e gidin ve üzerine tıklayın.
 3. Bilgisayarınız Wi-Fi üzerinde çalışıyorsa, Ağ ve İnternet penceresine gidin, pencerenin sol tarafındaki Wi-Fi’ye tıklayın. Şimdi, aktif bağlantının altındaki pencerenin sağ tarafındaki Donanım Özellikleri’ne tıklayın.
  windows-10-ip-adresi-ogrenme-wifi
 4. Özellikler altında, IPv4 adresini bulabilirsiniz.

IP adresini değiştirmek isteseniz IP adresi değiştirme isimli yazımıza bir göz atın.

Yöntem 2: Komut İstemi ile IP Adresi Öğrenme

 1. Başlat düğmesine tıklayın, arama kutusuna Komut İstemi yazın, sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak Çalıştıra tıklayın.
 2. Komut İstemi penceresinde ipconfig yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. Artık IPv4 adreslerini aktif bağlantı altında bulabilirsiniz. Bu durumda, Kablosuz Lan Adaptörü Wi-Fi altındadır.
  windows-10-ip-adresi-ogrenme-komut-istemi

Windows 10’da Ip adresi nasıl öğrenilir görmüş olduk.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar