Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10’da Siyah Beyaz Ekranı Normale Çevirme veya Siyah Beyaz Yapma

Bilgisayarınız birden bire siyah beyaz ekran olmuş olabilir. Bazı kimseler gri ekran da dese bu olaya bu zaman zaman hepimizin başına gelen normal bir olay. Çünkü Windows 10’da böyle bir özellik var. Bu özelliği farkında olmadan bazı tuşlara aynı anda basarak yapabiliyoruz. CTRL + Windows Tuşu + C tuş kombinasyonundan bahsediyorum. Bu tuşlara aynı anda tekrardan basarsanız, renk filtresi olan siyah beyaz filtresini (Gri tonlamalı) kapatırsınız.

Böyle bir filtre aslında, bazı görme engelli veya renk körü kullanıcıların farklı bir renk düzeniyle daha kolay çalışabilmeleri için tasarlanmıştır. Gri tonlamaya ek olarak, “Ters Çevrilmiş”, “Ters Çevrilmiş Gri Tonlama” ve kırmızı-yeşil renk körleri için bir filtre olan “Protanopia” dahil olmak üzere diğer beş farklı filtre seçeneği de vardır. Yukarıdaki kombinasyon ile siyah beyaz renk filtresini kapatamadıysanız aşağıdaki adımları uygulayarak bu renk filtresinden kurtulabilirsiniz. 

yapay zeka destekli haber sitesi

Amacınız ne olursa olsun, ister siyah beyaz ekrandan kurtulmak isteyin, isterseniz de böyle bir ekranı deneyimlemek isteyin. Aşağıdaki adımları uygulayarak amacınıza ulaşabilirsiniz.

Ekranı Siyah Beyaz Yapma veya Normal Renklerine Çevirme

Yapmanız gerekenler sırası ile şu şekilde:

  1. Windows arama kutusuna “renk filtresi” yazın.
  2. “Renk filtrelerini aç veya kapat” a tıklayın.
    renk filtresi
  3. “Renk filtrelerini aç” ı Açık konuma getirin veya açıksa kapalı konuma getirerek filtreden kurtulabilirsiniz.
    siyah beyaz ekranı normal yapma
  4. Ayrıca dediğimiz gibi farklı filtrelerde deneyebilirsiniz. Bunun için renk filtresini açık konuma getirin ve hemen aşağısındaki filtrelerden birini seçerek denemeye başlayın.

Bu kadardı! Bu ayarları kurcalayarak dilediğiniz filtreyi kullanabilir veya da kapatabilirsiniz. Ayrıca yanlışlıkla bu filtreleri açmamak adına kısayol tuşlarını da kapatabilirsiniz. Bunun için Filtreyi açma ve kapama için kısayol tuşuna izin ver seçeneğinin başındaki tiki kaldırın.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar