Windows 10’da Varsayılan “Yeni klasör” Adı Nasıl Değiştirilir

Windows 10’da yeni bir klasör veya metin dosyası oluşturduğunuzda, varsayılan olarak “Yeni klasör” veya “Yeni Metin Belgesi” olarak adlandırıldığını göreceksiniz. Peki ya bunu özelleştirebilseydik nasıl olurdu? Yani her yeni açtığımız klasöre varsayılan olarak belirlediğiniz bir isim yapsaydık… Mesela ben Burak’ın Klasörü yapacağım.

Windows 10’da Varsayılan “Yeni klasör” Adı Nasıl Değiştirilir

Her açtığınız klasörün adı varsayılan olarak Yeni Klasör’dür. Aşağıda ki adımları uygulayarak, bunu istediğiniz metine çevirebilirsiniz. Yapmanız gerekenler:

 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın.
  İpucu: Düzenleyiciyi açmak için arama alanına kayıt defteri düzenleyicisi yazarak en üstteki sonuca tıklayabilirsiniz.
 2. Aşağıdaki yolu kopyalayın ve üstteki Adres Çubuğuna yapıştırın ve Enter tuşuna basın. Yada solda ki klasörleri aşağıdaki sıraya göre açabilirsiniz.
  HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer
 3. Solda bulunan Explorer‘a sağ tıklayın ve Yeni -> Anahtar’ı seçin.
 4. Yeni anahtara “NamingTemplates ” adını verin.
 5. Sol tarafta NamingTemplates seçili iken sağ taraftaki alana sağ tıklayın, Yeni -> Dize Değeri’ni seçin.
 6. Yeni dizeyi “ RenameNameTemplate ” olarak adlandırın ve değiştirmek için çift tıklayın. Değer verisi alanına, istediğinizi yazın. Ben Burak Klasörü yazacağım.
  Önemli : Varsayılan adda aşağıdaki karakterlerden hiçbirini kullanmayın:
  \ / ? : * " > < | " ' *
 7. Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın. Yeni bir klasör oluşturmayı deneyin. Artık her yeni oluşturduğunuz klasöre belirlediğiniz yazı otomatik gelecektir.

Eğer varsayılan klasör ismini farklı birşeyle değiştirmek istiyorsanız, 6. adımda oluşturduğunuz dosyaya iki kere tıklayarak farklı bir şeyler yazabilirsiniz. Tamamen eskiye dönmek istiyorsanız. Varsayılan olarak Yeni klasör kalsın istiyorsanız, 3. adımda oluşturduğunuz NamingTemplates klasörünü silin. Bunu klasöre sağ tıklayarak ve sonra sil diyerek yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.