Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows’un Dosya Geçmişi Aracı ile Bilgisayar Yedekleme

Dosya geçmişi verilerimizi yedeklemenin en iyi yollarından birisidir. Windows 8 ile tanıtılan bu araç, dosyalarınızı yedeklemek için her türlü özelliği sunuyor bizlere.

Dosya Geçmişi’ni kurduktan sonra, bilgisayarınıza bir sürücü bağlayabilirsiniz (Flash bellek yada taşınabilir harddisk) ve Windows’un dosyalarınızı otomatik olarak ona yedeklemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca en güzel bulduğum özelliklerinden biriside; yaptığınızın her bir değişiklik, sürücüde de olacaktır.

yapay zeka destekli haber sitesi

Dosya Geçmişi Nasıl Etkinleştirilir

Dosya geçmişi aracını etkinleştirmek çok kolaydır. Öncelikle bilgisayarınıza bir sabit sürücü bağlayın (flash bellek yada taşınabilir Harddisk gibi) sonrasında Ayarlar‘ı açın ve Güncelleme ve Güvenlik > Yedekleme yolunu izleyin.

Sağ tarafta bulunan Sürücü Ekle seçeneğini seçin. Size bağlı olan sabit sürücülerin bir listesini verecektir. Buradan yedeklemek istediğiniz sürücüyü seçin.

bilgisayar yedekleme

Sonrasında Dosyalarımı Otomatik Olarak Yedekle seçeneğinin açıldığını fark edeceksiniz. Bundan sonrasında sabit sürücünüzü her bilgisayara bağladığınızda bir yedek oluşturulacaktır.

dosya geçmişi

Dosya Geçmişi Nasıl Ayarlanır?

Sabit sürücünüze kaç saatte bir yedekleme yapmak istediğinizi, yada sadece hangi klasörleri yedeklemek istediğinizi gibi seçenekleri ayarlamanız herkesi için en önemli şeylerden birisidir.

Bu gibi ayarları yapabilmek için ise Diğer seçenekler yazısına tıklamalısınız.

Dosya geçmişi aracı varsayılan olarak dosyalarınızı her saat yedekleyecektir. Ama ayarlarıdan istediğiniz bir zamanı seçebilir ve o zaman sonra yedekleme varmı kontrol etmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca sevdiğim bir diğer özelliklerden birisi ise istediğiniz bir zamanda otomatik yedeklerin silinmesini de sağlayabilirsiniz. Varsayılan olarak sonsuza kadar saklar.

Aynı zamanda yukarıda da bahsettiğimiz gibi Dosya geçmişi aracının sadece dilediğiniz dosyaları yedeklemesini sağlayabilirsiniz. Varsayılan olarak hepsi seçilse de tek tek seçili olan klasörleri üstlerine tıklayarak kaldırabilirsiniz.

Biraz aşağılara inerseniz bu klasörleri dışarda tut seçeneğini görürsünüz.Burada seçtiğiniz klasörlerin hiç bir zaman yedeklenmemesini isteyebilirsiniz.

Diyelim başka bir sürücü taktınız ve artık yedeklemelerin bu sürücüye olmasını istiyorsunuz. Bu durum da da başka bir sürücüye yedekle seçeneği ile başka bir sürücüyü dosya geçmişi aracına tanıtabilir, o sürücüye de yedekleme yaptırabilirsiniz.

Unutmayın yedekleme dosya boyutuna bağlı olarak yavaş sürecektir. Hiç bir şey olmadığı yedekleme yapmadığı anlamına gelmez.

Yedeklediğiniz Dosyaları Tekrar Yükleme

Sabit sürücünüze yedeklediğiniz dosyaları bilgisayarınıza yüklemek de yedeklemek kadar kolaydır. İzlemeniz gereken yol sırası ile şu şekildedir:

  • Öncelikle Ayarlara girin.
  • Güncelleme ve güvenlik” e tıklayın.
  • Sol menüden “Yedekleme” seçeneğini seçin.
  • Diğer seçenekler yazısına tıklayın.
  • En alta inin ve Dosyaları geçerli bir yedekten geri yükle yazısına tıklayın.

Yada Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Dosya Geçmişi > Kişisel dosyaları geri yükle ye tıklayarak geri yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Yedeklemeyi başlatabilmek için yeşil butona tıklamayı unutmayın.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar