Kaydol

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows’un Dosya Geçmişi Aracı ile Bilgisayar Yedekleme

Dosya geçmişi verilerimizi yedeklemenin en iyi yollarından birisidir. Windows 8 ile tanıtılan bu araç, dosyalarınızı yedeklemek için her türlü özelliği sunuyor bizlere.

Dosya Geçmişi’ni kurduktan sonra, bilgisayarınıza bir sürücü bağlayabilirsiniz (Flash bellek yada taşınabilir harddisk) ve Windows’un dosyalarınızı otomatik olarak ona yedeklemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca en güzel bulduğum özelliklerinden biriside; yaptığınızın her bir değişiklik, sürücüde de olacaktır.

Dosya Geçmişi Nasıl Etkinleştirilir

Dosya geçmişi aracını etkinleştirmek çok kolaydır. Öncelikle bilgisayarınıza bir sabit sürücü bağlayın (flash bellek yada taşınabilir Harddisk gibi) sonrasında Ayarlar‘ı açın ve Güncelleme ve Güvenlik > Yedekleme yolunu izleyin.

Sağ tarafta bulunan Sürücü Ekle seçeneğini seçin. Size bağlı olan sabit sürücülerin bir listesini verecektir. Buradan yedeklemek istediğiniz sürücüyü seçin.

bilgisayar yedekleme

Sonrasında Dosyalarımı Otomatik Olarak Yedekle seçeneğinin açıldığını fark edeceksiniz. Bundan sonrasında sabit sürücünüzü her bilgisayara bağladığınızda bir yedek oluşturulacaktır.

dosya geçmişi

Dosya Geçmişi Nasıl Ayarlanır?

Sabit sürücünüze kaç saatte bir yedekleme yapmak istediğinizi, yada sadece hangi klasörleri yedeklemek istediğinizi gibi seçenekleri ayarlamanız herkesi için en önemli şeylerden birisidir.

Bu gibi ayarları yapabilmek için ise Diğer seçenekler yazısına tıklamalısınız.

Dosya geçmişi aracı varsayılan olarak dosyalarınızı her saat yedekleyecektir. Ama ayarlarıdan istediğiniz bir zamanı seçebilir ve o zaman sonra yedekleme varmı kontrol etmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca sevdiğim bir diğer özelliklerden birisi ise istediğiniz bir zamanda otomatik yedeklerin silinmesini de sağlayabilirsiniz. Varsayılan olarak sonsuza kadar saklar.

Aynı zamanda yukarıda da bahsettiğimiz gibi Dosya geçmişi aracının sadece dilediğiniz dosyaları yedeklemesini sağlayabilirsiniz. Varsayılan olarak hepsi seçilse de tek tek seçili olan klasörleri üstlerine tıklayarak kaldırabilirsiniz.

Biraz aşağılara inerseniz bu klasörleri dışarda tut seçeneğini görürsünüz.Burada seçtiğiniz klasörlerin hiç bir zaman yedeklenmemesini isteyebilirsiniz.

Diyelim başka bir sürücü taktınız ve artık yedeklemelerin bu sürücüye olmasını istiyorsunuz. Bu durum da da başka bir sürücüye yedekle seçeneği ile başka bir sürücüyü dosya geçmişi aracına tanıtabilir, o sürücüye de yedekleme yaptırabilirsiniz.

Unutmayın yedekleme dosya boyutuna bağlı olarak yavaş sürecektir. Hiç bir şey olmadığı yedekleme yapmadığı anlamına gelmez.

Yedeklediğiniz Dosyaları Tekrar Yükleme

Sabit sürücünüze yedeklediğiniz dosyaları bilgisayarınıza yüklemek de yedeklemek kadar kolaydır. İzlemeniz gereken yol sırası ile şu şekildedir:

  • Öncelikle Ayarlara girin.
  • Güncelleme ve güvenlik” e tıklayın.
  • Sol menüden “Yedekleme” seçeneğini seçin.
  • Diğer seçenekler yazısına tıklayın.
  • En alta inin ve Dosyaları geçerli bir yedekten geri yükle yazısına tıklayın.

Yada Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Dosya Geçmişi > Kişisel dosyaları geri yükle ye tıklayarak geri yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Yedeklemeyi başlatabilmek için yeşil butona tıklamayı unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bilgisayarda Alttan Tire (_) Nasıl Yapılır?

Çocuklardan yaşlısına kadar her insan bilgisayar kullanımı ile haşır neşir bir ilişki içerisinde. Özellikle de ...

Antivirüs Yazılımları Neden Gerekli?

Windows, Android, iOS ve Mac işletim sistemleri kendi içinde bir dizi güvenlik önlemi ile birlikte ...

2021'in En İyi Ekran Kaydedici Program ve Uygulamaları

Şu sıralar tüm Dünya’da ekran kaydedici yazılımlara fazlası ile ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bunun en büyük ...

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma: Komut İstemi ve Powershell Kullanarak

Bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmak, sisteminizde bir şeyler ters giderse ve başka hiçbir yolla ...

Windows 10'da Microsoft Hesabını Silme

Microsoft Hesabı, Windows 10 bilgisayarınızda oturum açmak için kullanılabilecek bir e-posta adresi ve paroladır. Artık ...

Windows 10'da Arama Önerilerini Kapatma

Windows 10’un Başlat menüsünde ki diğer bir değişle o arama alanındaki bing önerilerini yani web ...

Windows'da SMC Dosyası Nasıl Açılır

Hepimiz oyun piyasası ve oyun konsollarının teknolojik gelişiminin henüz az olduğu dönemlerde oyun oynamış insanlarız ...

Windows 10 Açılış Sesi ve Kapanış Sesi Açma

Windows 10’un önceki sürümleri, kullanıcıların işletim sisteminin hemen hemen tüm özelliklerini özgürce özelleştirmesine izin verdi, ...

Windows 10 Komut İstemi İle Kolay Dosya Arama

Dosya Gezgini’nde dosya aramaya başladığınızda, yaş alır. Ancak, dosyaları beklediğinizden çok daha hızlı aramanıza yardımcı ...

Windows 10 PowerShell Sürümünü Öğrenme

Çoğu kullanıcı, Komut İstemi yerine PowerShell’i kullanmayı tercih eder, çünkü kullanımı kolaydır, daha basit bir ...