Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows’da MAC Adresini Eski Haline Getirmenin 2 Yolu

Bir önceki yazılarımda Mac adresi nasıl değiştirilir, nasıl öğrenilir gibi konularda yazılar yazmıştım. Bu yazıları uygulayan arkadaşlarımız Mac adreslerini değiştirdikten sonra eski – varsayılan – orjinal mac adreslerine geri dönmek isteyebilecekleri durumlar ile karşılaşabiliyorlar. Bu durumda ne yapmanız gerektiğini en ince ayrıntısına kadar anlatacağız.

Mac adresini eski haline getirmek için önünüzde basit ama etkili 2 yol vardır. Her iki yolda aynı sonuca çıkar. Her iki yola da önceden bir göz gezdirmenizi, sonrasında uygulamaya başlamanızı öneririm.

yapay zeka destekli haber sitesi

Denetim Masasını Kullanarak MAC Adresini Eski Haline Getirme

Bütün Windows sürümlerinde ortak olan bir şey varsa oda denetim masasıdır. Windows 7’sinden Windows 10’una kadar bütün sürümlerde denetim masası vardır. Denetim Masası ile Mac adresini değiştirebileceğiniz gibi eski haline geri döndürebilirsiniz. Yapmanız gerekenler sırası ile şu şekildedir:

 1. Denetim Masasını açın.
  (Windows 10’da arama alanına Denetim Masası yazarak bulabilirsiniz. Windows 8 ve 8.1’de, başlat düğmesini sağ tıklayabilir ve Denetim Masasına girebilirsiniz).
 2. Ağ ve internetin altındaki Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle’ye tıklayın.
 3. Sol menüden Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin’e tıklayın.
 4. MAC adresini eski haline Getirmek istediniz ağ bağdaştırıcısına sağ tıklayın ve özellikler’e tıklayın.
 5. Açılan pencereden Yapılandır butonuna tıklayın.
 6. Üst menüden Gelişmiş’e tıklayın.
 7. Özelik sekmesinden, Ağ adresini seçin.
 8. Sağ taraftan Değeri Yok olarak seçin.

Bu sayede Mac adresini eski haline getirmeyi başardınız. Yukarıdaki yöntem işinize yaramadıysa aşağıdaki yöntemi uygulamanızı öneririz.

Program Yükleyerek MAC Adresini Eski Haline Getirme

Mac adresinizi eski haline getirmek istiyorsanız basit ama etkili bir başka yol ise program kullanmaktır. Bu işlerin en iyi programı ise Technitium MAC Address Changer isimli programdır. Kullanımı oldukça kolaydır.

Programı öncelikle indirin ve kurun. Buradan indirebilirsiniz.

Programın kullanımı ise oldukça kolay yapmanız gerekenler:

 1. Programı kurup çalıştırın.
 2. Programın üst kısmında ağ bağdaştırıcılarınızı görebilirsiniz. Eğer Mac adresini değiştirdiyseniz, Ağ bağdaştırıcının yanında, Changed olan yerde Yes yazacaktır. (Ben değiştirme yapmadığım için no yazıyor).
 3. Mac adresini eski haline getirmek istiyorsanız, Restore Original butonu’na tıklamalısınız. Eğer Mac adresi orjinal değilse, buton aktif olacaktır. Bu butona tıklayarak eski Mac adresinize dönebilirsiniz.

Hepsi bu kadardı. Sizin bu yollar haricinde kullandığınız bir yöntem var mı?

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar