Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Programsız Ekran Videosu Kaydetme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda ve telefonunuzda ekran videosu kaydetme adına şimdiye kadar bir çok program, uygulama indirmiş ve kurmuşuzdur. Kimisini kurduğumuz anda kaldırmış, kimisini ise halen kullanmaya devam etmektesiniz. İşin gerçeği sadece ekran videosu çekmek için bu programları kullanıyorsanız bilgisayarınızı yada telefonunuzu boşu boşuna yoruyor ve yavaşlatıyorsunuz. Programsız bir şekilde ekran videosu kaydetme varken neden programlar ile uğraşasınız ki! İşletim sisteminiz ister Windows 10 isterse başka bir şey olsun. Aynı şekilde telefonunuzun markası da ister iPhone isterse Android olsun hiç fark etmez, programsız ekran videosu kaydetme yapabilirsiniz.

Peki programsız ekran video kaydetme nasıl yapılıyor?

yapay zeka destekli haber sitesi

Programsız Ekran Videosu Kaydetme Nasıl Yapılır?

Telefonunuzdan yada bilgisayarınızdan ekran videosu kaydetme işlemi daha çok uygulamalar ve programlar aracılığı ile yapılır… dı ki! Bu eskidendi. Şimdilerde artık bir program ve uygulama yüklemenize gerek bile yok. Artık cihazınızın içinde böyle bir özellik zaten var. Aşağıda bu özellikleri nasıl kullanacağınızı adım adım anlatıyoruz…

Windows 10’da Ekran Videosu Kaydetme

Windows 10’da programsız ekran videosu kaydetme yapmak aşırı derecede kolaydır. Bunun için ise Windows tuşu + G tuşu kombinasyonunu kullanmamız gerekiyor.

Sonrasında aşağıdaki gibi bir pencere bizi karşılıyor olacak. Bu pencereden; ekran görüntüsü, ekran video kaydetme, bilgisayar performansı izleme ve ses ayarları gibi bir çok ayarı bulacaksınız.

Buradaki sol tarafta açılan menülerden büyük bir nokta gibi görünen alandan ekran videosu kayıt edebilirsiniz. Ama unutmayın kayıt yapabilmeniz için bir uygulamanın açık olması gerekir. Örn: Google Chrome ekranında ekran videosu kayıt edebilirsiniz. Yada oyunları kayıt edebilirsiniz. Masaüstünü ve klasörlerinizi bu yöntem ile kayıt edemezsiniz.

Ekran video kaydetme işlemini yaptıktan sonra kayıt ettiğiniz ekran kayıt videosunu Bu bilgisayar > Videolar > Yakalamalar içerisinde bulabilirsiniz.

Ayrıca ekran video kaydetme programı arıyorsanız da “En iyi Ücretsiz Ekran Kaydetme Programı” listemize de bir gözatın.

Android Telefonda Ekran Videosu Kaydetme

Eğer ki bir Android telefonunuz varsa bu işlemi bir uygulama yüklemeden yapabilirsiniz. Ama uyaralım ki aşağıda ki vereceğimiz telefon her Android telefonda bulunmuyor. Sadece Android 11 sürümü ve üstünde olan telefonlarda kullanabilirsiniz bu özelliği. İşte yapmanız gerekenler:

  1. Ekranınızın üst kısmını kaydırarak açın. Bunun için ekranınızın üst kısmından aşağı doğru iki kere çekebilirsiniz.
  2. Bir çok ayarın bulunduğu bir yer açılacaktır. Burada ekran kaydediciyi bulmanız gerekiyor. Nokta şeklinde bir simgesi olacaktır. (Aşağıdaki resimdeki mavi simge).
    ekran videosu kaydetme android
  3. Simgeye tıkladığınızda sizden bazı ayarları oluşturmanız istenecek; ses ve video kalitesi gibi şeyler. Bunları ayarladıktan sonra Kaydı Başlat seçeneğine dokunarak ekran videosunu kayıt edebilirsiniz.

Eğer yukarıdaki özellik sizin telefonunuzda yoksa telefonunuz Android 11 sürümünün aşağısındadır. Sizin yapmanız gereken bir uygulama indirmek ve bu işlemi yapmak.

İpucu: Çektiğiniz ekran videosu galerinize kayıt edilecektir.

iOS Telefonda Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Eğer telefonunuz bir iPhone ise hayat size biraz daha kolay. Android’de Android 11 ile gelen özellik sizde uzun zamandır zaten vardı. Aşağıda gösterdiğimiz adımları uygulayarak uygulama olmadan ekran kaydı alabilirsiniz.

  1. Ayarlar > Kontrol Merkezi > Denetimleri Özelleştir bölümüne gidin.
  2. Ekran Kaydının hemen yanında + simgesini göreceksiniz; ona tıklayın.
  3. Ekranın altından yukarı doğru kaydırın ve ayarların olduğu alanı açın. Tabi iPhone X kullanıyorsanız Sağ üst köşeden.
  4. Kaydı Başlat’a basarak ekran görüntüsünü kayıt altına almaya başlayabilirsiniz.

İpucu: Ekran kaydında sesiniz gelmiyorsa: Kaydı Başlat simgesine uzun basılı tutun ve mikrofon seçeneğini açın. Artık ortam sesleri de ekran kaydında çıkacaktır.

Bilgisayarınıza Ekran Kaydedici Eklenti Ekleyebilirsiniz

Bilgisayarınıza bir program yüklemeden nasıl ekran kaydı alabileceğinizi yukarıda anlatmıştık. Bir diğer yöntem ise eklenti kullanarak tarayıcınız üzerinden ekran görüntüsü almaktır. Teknik olarak bir program yüklemeseniz de bir eklenti yükleyerek bu işinizi görebilirsiniz. Bunun için ise Ekran Kaydedici, Web Kamerası + Ekran Video Kaydedici eklentisini önerebiliriz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar