Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10’da Ses Yükseltme Nasıl Yapılır? %100 Çözüm

Windows 10’da ses yükseltmek ister misiniz? Bilgisayarınızda çok fazla müzik ve film izliyorsanız ve bilgisayarınızın sesi kısık geliyorsa hazırladığımız bu rehber ile ses yükseltme yapabilirsiniz. Bunun için hazırladığımız yöntemler var. Bu yöntemleri uygulayarak hoparlörünüzden maksimum derecede ses alabilirsiniz. Ama bir gerçekte vardır ki, eğer bilgisayarınıza yerleştirilen hoparlör çok küçük ve verebileceği ses belli ise ne yaparsanız yapın ses seviyesini çok fazla yükseltemezsiniz. Ancak bir ses sistemi alırsanız sesi artırabilirsiniz.

Ses Yükseltme Nasıl Yapılır?

Yöntemlere geçmeden önce basitten başlayacağız. Bunun için öncelikle sesin açık olduğundan emin olun. Sonrasında uygulamalarının da sesinin açık olduğuna emin olun. Bunu kontrol etmek için şu adımları uygulayabilirsiniz:

 • Sağ en altta bulunan hoparlör simgesine sağ tıklayın.
 • Ses Düzeyi Karıştırıcısını Aç’ı seçin.

Açılan alandaki ayarları en sona getirin.

Hoparlör Gelişmiş Ayarları

Hoparlörün tam verimli çalışmasını sağlamak ve ses seviyesini artırmak için yapmanız gereken bir diğer nokta ise, bir kaç ayarı açmaktır. Bunun için şu adımları uygulamalısınız.

 • Sağ alt köşedeki hoparlör simgesine sağ tıklayın.
 • “Ses ayarları aç”a tıklayın.
 • En alta inin ve “Ses Denetim Masası” yazısına tıklayın.
 • Açılan listedeki Hoparlör simgesine sağ tıklayın ve özellikler seçeneğini seçin.
 • Pencerenin en üstündeki alandan gelişmişe tıklayın.
 • Bütün modları aktif edin. Örn: özel kullanım modunu ve diğerlerini. Bunun için başlarına ✓ tik atın.

İletişim Ses Seviyesi Ayarlarını Değiştirin

Bilgisayarınızda ses diğer herşeyde iyi ama sesli arama yapınca düşüyorsa, bazı ayarlar ile oynayarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın;

 • Denetim masasını açın. Bulamazsanız arama alanına denetim masasısı yazabilirsiniz.
 • Denetim masasını açtıktan sonra “Donanım ve Ses”e tıklayın.
 • Ses yazısına tıklayın.
 • Açılan pencereden en üsteki alanda bulunan “iletişim” menüsüne tıklayın.
 • En altta bulunan hiç birşey yapma seçeneğini seçin ve kaydedin.

Böylelikle sesler sesli aramalar sırasında azalmayacaktır.

Sesi Çoğaltacak Video Programları Kullanın

Bilgisayarınızın sesi indirdiğiniz bir filmi izlerken çok az geliyorsa, buna çözüm olarak video player’ınızı değiştirerek filmin sesini biraz daha artırabilirsiniz. Bunun için ücretsiz olan VLC favorimizdir. VLC programı ile izlediğiniz filmlerde her zaman daha çok ses çıkar. İçerisinde bulunan kodlama sayesinde filmleriniz hiç olmadığı kadar sesi çok çıkacaktır. Programı buraya tıklayarak ücretsiz indirebilirsiniz.

Ses Yükseltme Programı Kullanın

Bütün bu şeyleri yaptınız ama yinede ses biraz olsun artmadı ise, ses yükseltme programı kullanarak windows bilgisayarınızın sesini artırabilirsiniz. Ses kalitesinden ödün vermeden ses yükseltme adına bir çok program vardır. Bu programlardan en iyi 10 tanesini Windows için en iyi ses yükseltme programı listemizde sıralamıştık. Listeden her hangi bir programı indirerek Windows’un sesini yükseltebilirsiniz.

Ses Hiç Gelmiyorsa

Bilgisayarınızdan hiç ses gelmiyorsa bunun bir çok nedeni olabilir. En başında da driverlarınız da bir sorun olabilir. Bu sorunu çözmek için öncesinde Windows 10 ses sorunu isimli bir yazı yazmıştık. Bu sorununuzu yazımızı inceleyerek düzeltebilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar