Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10’da Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Windows 10’da sistem geri yükleme noktası oluşturmak gelecekte yavaşlayacak bilgisayarımız için hazırlık yapmak gibi birşeydir. Bu sayede şuanda olduğu gibi ilerde de sistemi geri yükleyerek hiç bir virüs ve programlar ile uğraşmadan bilgisayarı eski haline getirebilirsiniz.

Daha fazla açıklamak gerekirse; şuan bilgisayarınız çok iyi konumda ve oldukça hızlı. Aşağıdaki adımları takip ederek sistem geri yükleme noktası oluşturduğunuzu varsayarsak, bundan bir yıl sonrasında bilgisayarınız yavaşlasa da endişelenmenize gerek yok. Tabi bilgisayar hızlandırma rehberimizden yararlanarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz ama bunları da yapmadan bir kaç küçük ayar ile bir yıl öncesinde oluşturduğunuz sistem geri yükleme noktasına gidebilir ve o zamandaki gibi tam performans bilgisayarınızı çalıştırabilirsiniz. Peki nasıl oluştururuz bu sistem geri yükleme noktasını? Çok basit! Aşağıdaki adımları takip edin…

yapay zeka destekli haber sitesi

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmak oldukça basit bir işlemdir öyle ki aşağıdaki adımları kolayca yapabileceğinizi biliyoruz. Yapmanız gerekenler ise sırası ile şu şekilde;

1. Bu bilgisayara sağ tıklayın ve sonrasında özelliklere tıklayın.

2. Açılan pencereden sol menüde bulunan “Sistem Koruması” na tıklayın.

3. Sistem özellikleri penceresi açılacaktır. Bu pencereden en üste bulunan “Sistem Koruması” menüsüne tıklayın.

4. Burada yapmanız gereken iki şey var ilki Windows’un yüklü olduğu sürücüyü seçmek. İkincisi ise seçtikten sonra hemen altındaki “Oluştur” butonuna tıklamak. Tıkladığınızda sizden sistem geri yükleme noktasına bir isim girmenizi isteyecektir. Herhangi bir isim verin ve oluştura basın.

Bilgisayarınızda bulunan programların çokluğuna göre biraz zaman alacaktır. Sonrasında başarı ile oluşturacaktır. Oluşturduğunuz sistem geri yüklemesini kontrol etmek için ise, aşağıdaki adımları uygulayarak kontrol edebilirsiniz.

  1. Öncelikle Windows tuşu + R basıyoruz.
  2. Açılan çalıştır penceresine “msconfig” yazıp Enter’a basın.
  3. En üste bulunan Aaçlar menüsüne tıklıyoruz.
  4. Açılan listeden en altta bulunan Sistem Geri Yükleme yazısına tıklıyoruz sonrasında “Başlatma” butonuna tıklıyoruz.
  5. Sistem geri yükleme penceresinden İleri diyerek geçiyoruz.
  6. Oluşturmuş olduğunuz sistem geri yükleme noktasını orada görebilirsiniz.

Dediğimiz gibi sistem geri yükleme noktası ile istediğiniz zamanda, istediğiniz anda tekrardan sistemi o güne çevirebilirsiniz. Üstelik dosyalarınız silinmez sadece sonradan kurmuş olduğunuz programlarınız silinir. Sonradan bulaşmış bütün virüslerde silinir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar