Kaydol

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Bilgisayarda Ram Temizleme – 8 Farklı Yol

Bilgisayarda Ram temizleme işlemi zaman zaman en çok istediğimiz şeylerden biridir. Rami temizleyerek bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Bu yazımızda bilgisayarda ram temizleme nasıl yapılır? Yakından bakıyoruz.

RAM Nedir?

Ram temizleme adına yapacağınız farklı yolları anlatmadan önce Ram nedir? Önce bunu bir öğrenelim.

Random Access Memory (Rastgele Erişimli Bellek) yani RAM bilgilerin kısa süreliğine tutulduğu bir bellektir. Bilgisayarınızda birşeyler yapmak için RAM’e ihtiyacınız vardır. Bir programın açılması o program üzerinde işlem yapmamız, hepsini RAM’e borçluyuzdur. Bilgisayarınızda ne kadar RAM varsa, performansı olumsuz etkilemeden aynı anda daha fazla program çalıştırabilirsiniz.

Bilgisayarda Ram Temizleme – 8 Farklı Yol

Kullandığınız RAM miktarını azaltmak ve temizlemek için 8 farklı yol vardır önünüzde. Bunlar;

1. Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda RAM’de temizlenecektir. Çalışan tüm programlar yeniden başlar. Bu yöntem ile arka planda çalışan programları sonlandırabilirsiniz. Özellikle hiç bilgisayarınızı kapatmıyorsanız arada bir bilgisayarı açıp kapatmak bilgisayarınızı hızlandıracaktır.

2. Görev Yöneticisi ile ile RAM Kullanımını Kontrol Edin

ram temizleme gorev yoneticisi

Bilgisayarınızda hangi programların ne kadar RAM kullandığını, arka planda hangi programların çalıştığını görev yöneticisini kullanarak görebilirsiniz. Görev yöneticisini ise CTRL + Shift + ESC tuşlarına aynı anda basarak açabilirsiniz.

Ayrıntılı görmek için ise Diğer ayrıntılara tıklayabilirsiniz. Açılan alandan Bellek yazan kısım bizim RAM’imiz oluyor. Üstüne tıklayarak en çok RAM tüketen programı tespit edebilirsiniz. Buradan en çok RAM tüketen programı tespit ederek kapatabilirsiniz.

3. Program Kaldırma veya Devre Dışı Bırakma

ram temizleme

Artık hangi uygulamaların sisteminizde en fazla RAM kullandığını gördüğünüze göre, bunları gerçekten kullanıp kullanmadığınızı düşünün. RAM’i temizlemenin kolay bir yolu da kullanmadığınız programları kaldırmaktır.

Ayarlar > Uygulamalara giderek kaldırmak istediğiniz her hangi bir programa tıklayarak istediğiniz programı kaldırabilirsiniz.

4. Alternatif Programlar Kullanın

Çok fazla iş yapmıyorsanız, bir programın her yerini kullanmıyorsanız. Bu aşırı gelişmiş programlar yerine daha sade ve küçük programlar kullanın. Örneğin resim boyutlandırma için Photoshop kullanıyorsanız. Bunu Paint ile yapın. Chrome kullanıyorsanız Opera ve Mozillaya geçmeyi düşünün. Chrome RAM katilidir.

5. Virüs Taraması Yapın

Virüsler bilgisayarınızın düşmanlarıdır. Aşırı derecede RAM tüketirler ve bilgisayarınızı sürekli yavaşlatırlar. Ram temizleme adına yapılacak en iyi yöntemlerden biride virüs temizlemesi yapmaktır. Bunun için en iyi ve hafif antivirüs programları listemize göz atmanızı öneririz.

6. Ram Temizleme Programları Kullanın

Bilgisayarınızda Ram temizleme programı kullanmak, kısa süreliğine de olsa Ram temizleme adına iyi bir yoldur.Bunun için öncesinde bilgisayar temizleme programları listesi yapmıştık. Bu listedeki programlardan RAM temizlemede yapabilirsiniz.

7. Ram Boyutunu Artırın

Her ne kadar sürekli Ram temizleme yapsanız da gerekli programlarınızı silmediğiniz sürece RAM boyutunuz size yetmeyecektir. Bu durumda en iyi çözüm. Ek olarak yeni bir Ram alarak bilgisayarınıza takmaktır. Ama unutmayın ki her Ram bilgisayarınıza uymayacaktır. Bilgisayarınızın özelliklerine göre Ram almalısınız.

Ayrıca bilgisayarınız çok yavaşsa bilgisayar hızlandırma yöntemleri yada Windows 10 hızlandırma isimli yazılarımızı da okumanızı öneririz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bilgisayarda Alttan Tire (_) Nasıl Yapılır?

Çocuklardan yaşlısına kadar her insan bilgisayar kullanımı ile haşır neşir bir ilişki içerisinde. Özellikle de ...

Antivirüs Yazılımları Neden Gerekli?

Windows, Android, iOS ve Mac işletim sistemleri kendi içinde bir dizi güvenlik önlemi ile birlikte ...

2021'in En İyi Ekran Kaydedici Program ve Uygulamaları

Şu sıralar tüm Dünya’da ekran kaydedici yazılımlara fazlası ile ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bunun en büyük ...

Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma: Komut İstemi ve Powershell Kullanarak

Bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmak, sisteminizde bir şeyler ters giderse ve başka hiçbir yolla ...

Windows 10'da Microsoft Hesabını Silme

Microsoft Hesabı, Windows 10 bilgisayarınızda oturum açmak için kullanılabilecek bir e-posta adresi ve paroladır. Artık ...

Windows 10'da Arama Önerilerini Kapatma

Windows 10’un Başlat menüsünde ki diğer bir değişle o arama alanındaki bing önerilerini yani web ...

Windows'da SMC Dosyası Nasıl Açılır

Hepimiz oyun piyasası ve oyun konsollarının teknolojik gelişiminin henüz az olduğu dönemlerde oyun oynamış insanlarız ...

Windows 10 Açılış Sesi ve Kapanış Sesi Açma

Windows 10’un önceki sürümleri, kullanıcıların işletim sisteminin hemen hemen tüm özelliklerini özgürce özelleştirmesine izin verdi, ...

Windows 10 Komut İstemi İle Kolay Dosya Arama

Dosya Gezgini’nde dosya aramaya başladığınızda, yaş alır. Ancak, dosyaları beklediğinizden çok daha hızlı aramanıza yardımcı ...

Windows 10 PowerShell Sürümünü Öğrenme

Çoğu kullanıcı, Komut İstemi yerine PowerShell’i kullanmayı tercih eder, çünkü kullanımı kolaydır, daha basit bir ...