Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Rar Dosyası Nasıl Açılır (Windows, Mac, Telefon)

Dosyalarımızı sıkıştırmak, şifreleme ve virüslerden korumak için Rar dosyalarını kullanırız. İnternetten indirdiğimiz çoğu büyük dosyanın .rar uzantılı olduğunu yada bir başka biçim olan .zip uzantılı olduğunu görmüşsünüzdür. Bir rar dosyasını açmadan önce Rar nedir? İsterseniz onu önce bir anlatalım.

Bu yazımızda Windows’da Mac’de ve telefonunuzdan nasıl RAR dosyasını açarsınız göstereceğiz.

yapay zeka destekli haber sitesi

RAR dosya uzantısı nedir?

RAR dosyaları WinRAR arşivleyicisi tarafından oluşturulan sıkıştırılmış dosyalardır. Yukarıda da dediğimiz gibi dosya sıkıştırma yapabilir, dosyalarınızı şifreleyebilir, virüslerden koruyabilirsiniz.

Windows’da Rar Dosyası Nasıl Açılır

Windows üzerinde RAR dosyalarını açabilen çeşitli programlar vardır. En iyisi ise .rar biçimini geliştiren geliştiricilerin yapmış olduğu Winrar programını kullanmaktır. RAR dosyaları oluşturmak istiyorsanız, WinRAR sizin için en iyi seçenektir. Ancak, sadece bir RAR dosyasını açmanız gerekiyorsa, 7-Zip ismindeki ücretsiz programdan da yararlanabilirsiniz.

Rar dosyalarını açmak için bu yazımızda Winrar programını kullanacağız. Öncelikle Winrarı buraya tıklayarak indirdikten ve kurduktan sonra hazırsınız.

rar

Artık herhangi bir RAR dosyasını açabilir, içinde ne olduğunu görebilir, içindeki dosyaları dışarı çıkarabilirsiniz.

rar dosyası çıkartma

Rar dosyası içindeki dosyaları dışarı çıkarmak için Rar’ın içine bile girmenize gerek yoktur. Herhangi bir RAR dosyasını sağ tıklayın, Buraya Çıkart seçeneğini seçin. İçindeki bütün dosyalar bulunduğunuz konuma çıkarılacaktır.

rar dosyası

Bir başka yöntem ise; herhangi bir rar dosyasına girin. Üsteki Sihirbaz’a tıklayın. İsterseniz çıkarılacak konumu seçin. Tamam diyerek içindeki bütün dosyaları çıkarın.

Rar içindeki tek bir dosyayı çıkarmak istiyorsanız da şunları yapabilirsiniz; rar dosyaları sürükle bırak mantığı ile de çalışır. Yani tek bir dosyayı masaüstüne almak istiyorsanız o dosyayı tutun ve masaüstüne sürükleyin bırakın.

Mac’de Rar Dosyası Nasıl Açılır

Eğer bir bir Mac’iniz varsa aşağıdaki yöntemleri uygulayarak kolaylıkla Rar dosyalarını açabilirsiniz. Mac için Unarchiver programını öneriyoruz. Programı indirip kurabilir ve Rar dosyalarını açabilirsiniz.

rar dosyası nasıl açılır mac

Programı kurduktan ve küçük ayarlamalarını yaptıktan sonra, herhangi bir rar dosyasına çift tıklayarak rar dosyasını çıkarabilirsiniz.

Telefonda .ZIP ve .RAR Dosyaları Nasıl Açılır

telefon rar dosyası nasıl açılır

Artık her işimizi telefonlardan yapmaya başladık. Bazılarımızın bilgisayarı bile yok. Bu durumda telefonumuzdan Rar dosyalarını açmak isteyebiliyoruz. Bunun için Winrar uygulamasını indirerek rar dosyalarını açabilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise sırası ile şunlardır;

  • Öncelikle Rar uygulamasını indirin. Android , İOS
  • Uygulamayı açın.
  • Uygulama size bütün rar dosyalarını listeleyecektir.
  • Birine tıklayarak açabilir ve dışa aktarabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar