Kaydol

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Rar Dosyası Nasıl Açılır (Windows, Mac, Telefon)

Dosyalarımızı sıkıştırmak, şifreleme ve virüslerden korumak için Rar dosyalarını kullanırız. İnternetten indirdiğimiz çoğu büyük dosyanın .rar uzantılı olduğunu yada bir başka biçim olan .zip uzantılı olduğunu görmüşsünüzdür. Bir rar dosyasını açmadan önce Rar nedir? İsterseniz onu önce bir anlatalım.

Bu yazımızda Windows’da Mac’de ve telefonunuzdan nasıl RAR dosyasını açarsınız göstereceğiz.

RAR dosya uzantısı nedir?

RAR dosyaları WinRAR arşivleyicisi tarafından oluşturulan sıkıştırılmış dosyalardır. Yukarıda da dediğimiz gibi dosya sıkıştırma yapabilir, dosyalarınızı şifreleyebilir, virüslerden koruyabilirsiniz.

Windows’da Rar Dosyası Nasıl Açılır

Windows üzerinde RAR dosyalarını açabilen çeşitli programlar vardır. En iyisi ise .rar biçimini geliştiren geliştiricilerin yapmış olduğu Winrar programını kullanmaktır. RAR dosyaları oluşturmak istiyorsanız, WinRAR sizin için en iyi seçenektir. Ancak, sadece bir RAR dosyasını açmanız gerekiyorsa, 7-Zip ismindeki ücretsiz programdan da yararlanabilirsiniz.

Rar dosyalarını açmak için bu yazımızda Winrar programını kullanacağız. Öncelikle Winrarı buraya tıklayarak indirdikten ve kurduktan sonra hazırsınız.

rar

Artık herhangi bir RAR dosyasını açabilir, içinde ne olduğunu görebilir, içindeki dosyaları dışarı çıkarabilirsiniz.

rar dosyası çıkartma

Rar dosyası içindeki dosyaları dışarı çıkarmak için Rar’ın içine bile girmenize gerek yoktur. Herhangi bir RAR dosyasını sağ tıklayın, Buraya Çıkart seçeneğini seçin. İçindeki bütün dosyalar bulunduğunuz konuma çıkarılacaktır.

rar dosyası

Bir başka yöntem ise; herhangi bir rar dosyasına girin. Üsteki Sihirbaz’a tıklayın. İsterseniz çıkarılacak konumu seçin. Tamam diyerek içindeki bütün dosyaları çıkarın.

Rar içindeki tek bir dosyayı çıkarmak istiyorsanız da şunları yapabilirsiniz; rar dosyaları sürükle bırak mantığı ile de çalışır. Yani tek bir dosyayı masaüstüne almak istiyorsanız o dosyayı tutun ve masaüstüne sürükleyin bırakın.

Mac’de Rar Dosyası Nasıl Açılır

Eğer bir bir Mac’iniz varsa aşağıdaki yöntemleri uygulayarak kolaylıkla Rar dosyalarını açabilirsiniz. Mac için Unarchiver programını öneriyoruz. Programı indirip kurabilir ve Rar dosyalarını açabilirsiniz.

rar dosyası nasıl açılır mac

Programı kurduktan ve küçük ayarlamalarını yaptıktan sonra, herhangi bir rar dosyasına çift tıklayarak rar dosyasını çıkarabilirsiniz.

Telefonda .ZIP ve .RAR Dosyaları Nasıl Açılır

telefon rar dosyası nasıl açılır

Artık her işimizi telefonlardan yapmaya başladık. Bazılarımızın bilgisayarı bile yok. Bu durumda telefonumuzdan Rar dosyalarını açmak isteyebiliyoruz. Bunun için Winrar uygulamasını indirerek rar dosyalarını açabilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise sırası ile şunlardır;

  • Öncelikle Rar uygulamasını indirin. Android , İOS
  • Uygulamayı açın.
  • Uygulama size bütün rar dosyalarını listeleyecektir.
  • Birine tıklayarak açabilir ve dışa aktarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Windows 10'da Mouse DPI Ayarlama

Bilgisayar farelerinde, genellikle DPI olarak adlandırılan, saniyede nokta sayısı göstergesi bulunur. Farenizin hassasiyetini test etmek ...

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

Google’da her hangi bir resmi, resim arama özelliğini kullanarak arayabileceğinizi biliyor muydunuz? Google da bu ...

Telefonda Numara Gizleme - Anlık yada Temelli

Bildiğiniz gibi her operatör ( Tukcell, Vodafone yada Turktelekom) size numara gizleme hakkı tanımıştır. Yaptığınız ...

Bilgisayarım 32 Bit Mi, 64 Bit Mi?

Bilgisayarınızda 32-bit veya 64-bit işlemci (CPU) olup olmadığını öğrenmek için yapacağınız adımlar, bilgisayarınızda ki kurulu ...

Bilgisayarda Mikrofon Testi Nasıl Yapılır?

Mikrofonunuz açık mı? Yoksa kapalı mı? Nerden anlarız? Tabi ki mikrofon testi yaparak. Bilgisayarınızda mikrofonu ...

Bilgisayar Yedekleme Nasıl Yapılır? En İyi Yollar

Herkes hayatının bir evresinde fotoğraflarını, dosyalarını ve yada müziklerini kaybeder. Öyle yada böyle silinir gider ...

Windows için En İyi 6 Emülatör

Android’i bilgisayarınızda çalıştırmanın en iyi yolu emülatörlerden yararlanmaktır. Ama en iyi emülatör hangisidir? Bize göre ...

@ Et İşareti Nasıl Yapılır (Ayrıntılı Rehber)

@ et İşareti sık sık internette kullandığımız işaretlerden birisidir. En çokta mail adresimiz için kullanıyoruz. ...

Herhangi Bir Linkten Video İndirmek

Herhangi bir linkten video indirmek ister misiniz. İster Youtube’dan isterse başka bir siteden olsun hiç ...

Maksimum Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Bilgisayarımızın hafızasını dolduran dosyaları zaman zaman sıkıştırarak küçültmek istiyoruz. Bu yazımızda Maksimum dosya sıkıştırma nasıl ...