Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Msvcr100.dll Hatası Nasıl Düzeltilir?

İlk etapta msvcr100.dll dosyasının neden eksik olduğunu ve neden msvcr100.dll hatası aldığımızı anlayarak işe koyulalım. Kullanıcıların .dll dosyalarındaki kusurlar sebebiyle yazılımın çalışmadığı durumlarla karşı karşıya kalması sık karşılaşılan bir durumdur.

DLL Dosyası Nedir ve Neden DLL Hataları Alırız?

DLL’ler (Dinamik Bağlantı Kitaplıkları), Microsoft Corporation tarafından sunulmuş olan Microsoft Windows’ta kullanılan kitaplıklardır. DLL dosyaları, EXE uzantılı dosyalar kadar önemlidir ve DLL arşivlerinin .exe uzantılı araçlar olmadan çalışması mümkün değildir.

Msvcr100.dll Eksik Hatası Neden Ortaya Çıkar?

Bu uyarıyı alıyorsanız, Msvcr100.dll ile ilgili bazı sorunlarınız var demektir:

  • “Program başlatılamıyor çünkü Msvcr100.dll bilgisayarınızda eksik”.
  • “Msvcr100.dll Eksik”.
  • “Msvcr100.dll Bulunamadı”.
  • “Msvcr100.dll bilgisayarınızda eksik. Bu sorunu çözmek için programı bilgisayarınıza yeniden kurmayı deneyin.”
  • “Msvcr100.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamanın yeniden yüklenmesi sorunu çözebilir.”

Bir uygulamayı çalıştırırken sorunlar ortaya çıktığında ne yapmalıyız? Bu hatalardan birini alıyorsanız, Msvcr100.dll ile ilgili bir problem var demektir. Bu hatayı hızlı ve kalıcı olarak çözmenin birkaç yolu:

Msvcr100.dll Dosyasını İnternetten İndirin ve Manuel Kurun

İlk etapta Msvcr100.dll dosyasını internetten bilgisayarınıza indirmelisiniz.

DLL dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra ait olduğu dosya dizinine taşıyın.

DLL dosyasını atmanız gereken sistem dizini (C:\Windows\System32 ve 64 bit için C:\Windows\SysWOW64\) şeklinde olmalıdır.

Bu adımları uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Eğer bu yöntem probleminizi çözmezse ve “msvcr100.dll Eksik” veya “msvcr100.dll Bulunamadı” gibi hatalar almaya devam ediyorsanız, bir sonraki adıma geçin.

Sorun Giderme Aracını Kullanarak Msvcr100.dll Dosyasını Düzeltin

Uygulamaları çalıştırırken aldığınız bu hata, programları çökertmeye çalışan, istemsizce silinmiş veya bozulmuş Msvcr100.dll dosyasından kaynaklanmaktadır. Kötü amaçlı programlar ve bunların varyasyonları, diğer tüm sistem dosyaları ile birlikte Msvcr100.dll dosyasının bozulmasına sebep olur.

Sorun giderme aracından yardım alarak Msvcr100.dll’yi hızlı bir şekilde düzeltebilirsiniz! Bu araç, Windows klasörlerindeki bozuk/silinmiş dosyaları düzeltmek için kullanılmaktadır. Kurun, çalıştırın ve program Msvcr100.dll sorunlarınızın çözümlenmesini bekleyin.

Bu yöntem çözüm sağlamazsa bir sonraki adıma geçin.

Programı Yeniden Yükleyin

Kullandığınız bir program, .DLL Eksik hatası nedeniyle artık çalışmıyorsa, sorunun programdan kaynaklanma ihtimaline karşın, programı yeniden kurun.

Bu yöntem çözüm sağlamazsa bir sonraki adıma geçin.

Bilgisayarınızda Antivirüs Taraması Yapın

Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC), kullanıcıların Windows sistem dosyalarındaki eksiklikleri taramasını ve yeniden yüklemesini sağlayan bir Windows uygulamasıdır. Sistem dosyalarınızda bir tarama yapmak ve eksik veya bozuk sistem dosyalarını (.DLL dosyaları dahil) yeniden kullanılabilir hale getirmek için Sistem Dosyası Denetleyicisi aracının (SFC.exe) nasıl kullanıldığına bir bakalım. Bir Windows Kaynak Koruması (WRP) dosyası eksik veya bozuksa, Windows beklenmedik hatalar verebilir. Örnek olarak, bazı Windows işlevleri çalışmayabilir veya Windows çökebilir. “sfc scannow” komutu, Sistem Dosyası Denetleyicisini çalıştırmak için kullanılan Komut İstemi sfc komutuyla birlikte kullanılabilen birkaç özel komuttan biridir. Çalıştırmak için önce Arama çubuğuna “komut istemi” yazarak Komut İstemi’ni açın, “Komut İstemi”ne sağ tıklayın ve ardından komut istemi üzerinde yönetici izinlerine sahip olmak için “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçin. SFC taraması yapabilmek için Komut İstemini yönetici izinlerine sahip olarak çalıştırmalısınız.

Bir virüsten koruma programı pahasına tam sistem taraması başlatın. Bilgisayarınız yalnızca Windows Defender’a emanet etmeyin. Hatta bilgisayarınızda düzenli olarak taramalar yapacak ek antivirüs programları seçmek daha avantajlı olabilir.

Bir tehdit öğesi algılandıktan sonra bu bildirimi gösteren programı geri yüklemeniz gerekmektedir. Birçok durumda, sorunun hemen ortadan kalkması için programı bilgisayarınızdan tamamen silerek yeniden yüklemeni önerilir.

Yukarıdaki adımların hiçbiri sorunu çözmenize yardımcı olmadıysa, sistem başlangıcında geri yükleme yapmayı deneyin. Son çare olarak, Windows işletim sisteminizi yeniden yükleyebilirsiniz.

Bu komutu çalıştırmak için Komut İstemi penceresine “sfc /scannow” yazın ve klavyede Enter tuşuna basın. Sistem Dosyası Denetleyicisi çalışmaya başlayacaktır. Taramanın tamamlaması biraz uzun sürebilir (yaklaşık 15 dakika). Tarama işlemi tamamlandıktan sonra “Msvcr100.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan program başlatılamıyor” hatasının devam edip etmediğini görmek için bilgisayarı yeniden başlatın.

Kayıt Defterini Temizleyin

Registry Cleaner, gereksiz kayıt dosyalarını temizleyen, kayıt defteri problemlerini çözebilen çok işlevli bir yardımcı programdır. Yönetici izinlerine sahip kullanıcılar, bir kullanıcının kayıt defterini hızla tarayabilir ve gereksiz dosyaları temizleyebilir.

Uygulamayı Windows işletim sisteminize kurun ve çalıştırın.

Bu program, bilgisayarınızın sorunlu alanlarını temizleyecek ve hatalı kısımları düzeltecektir.

Tüm Sürücülerin Güncel Olduğundan Emin Olun

Bilgisayarınızda kullandığınız sürücülerin güncelliğini yitirmesi de Msvcr100.dll hatası almanıza sebep olabilir. Bilgisayarınızdaki Aygıt Yöneticisi aracılığıyla hata veren program ya da oyun ile ilgili sürücüleri manuel olarak güncelleyebilirsiniz.

Kullandığınız cihaz Windows 10 işletim sistemine sahipse “Ayarlar” kontrol edebileceğiniz “Güncelleştirme ve Güvenlik” penceresi üzerinden güncellemelerinizi kontrol edin. Bu yöntem sayesinde yayınlanan her güncellemeden otomatik olarak yararlanıp yararlanmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar