Kaydol
Giriş Yap
Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Windows 10’da Kısayol – Klasör Simgesi Nasıl Değiştirilir

Simgeler, bir bilgisayardaki bilgileri görsel olarak tanımlamanın hızlı bir yolu olarak icat edildi, ancak bazen bir Windows 10 kısayol simgesi o kadar geneldir ki kullanışlı hissettirmez. Bu durumda, size özel simgeleri her hangi bir kısayola yada dosyaya verebilir. Mevcut simgesini değiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken adımlar ise oldukça kolaydır. İşte yapmanız gerekenler…

Öncelikle simgesini değiştirmek istediğiniz kısayolu yada klasörü bulun. Sonrasında bu kısayola sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin.

yapay zeka destekli haber sitesi
windows 10 kısayol simgesi değiştirme

Bundan sonra yapacaklarınız ikiye ayrılıyor; eğer kısayol simgesi değiştirecekseniz; aşağıdaki adımları uygulayın. Klasör simgesi değiştirecekseniz de hemen altında ki adımları uygulayın.

Özellikler’de, Kısayol sekmesinde olduğunuzdan emin olun ve ardından “Simgeyi Değiştir” butonuna tıklayın.

windows 10 kısayol simgesi değiştirme

Klasör simgesini değiştirmek istiyorsanız; aynı şekilde klasörün üstüne sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin. Sonra “Özelleştir” ve “Simge Değiştir”e tıklayın.

windows 10 klasör ikonu değiştirme

Bundan sonraki adımlar ise her iki yöntem içinde aynı Simge değiştir butonuna tıkladıktan sonra varsayılan olarak bir sürü size simge önerisinde bulunacaktır. Bunlar “imageres.dll” adlı bir Windows sistem dosyasından gelir. Bunlardan birini beğenmezseniz ve kendi yüklediğiniz bir resmin simge olmasını istiyorsak “Gözat”a tıklamanız gerekir.

Gözat’tan önünüze gelen her fotoğrafı simge yapamazsınız. Bunun için fotoğrafınızın .ico uzantılı olması gerekir veya da DLL dosyası olması gerekir. Bir fotoğrafı .ico uzantılı yapabilmek için ise buradaki web sitesini kullanabilirsiniz.

Sonrasında ister varsayılan seçimi ister özel bir dosya kullanıyor olun, simgelerden birini seçin ve “Tamam” a tıklayın.

windows 10 kısayol simgesi değiştirme

Özellikler penceresinde, simgenin seçtiğiniz simgeye dönüştüğünü göreceksiniz. Özellikleri kapatmak ve ayarları kaydetmek için “Tamam” a tıklayın.

windows 10 simgesi nasıl değiştirilir

Tebrikler! Böylelikle simgeyi başarı ile değiştirmiş oldunuz. Dilediğiniz gibi aklınıza gelen her fotoğrafı önce .ico uzantısına sonrada Gözat’tan açarak klasör yada kısayol simgesi olarak kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar