Kaydol

Giriş Yap

Parolanızı mı unuttunuz

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Üzgünüz, gönderi ekleme izniniz yok.

Telefon Wi-fi’ye Bağlanmıyorsa Ne Yapmalı?

Android akıllı telefonunuzu bir Wi-Fi ağına bağlarken sorun yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Bu, maalesef birçok kullanıcının zaman zaman yaşadığı yaygın bir sorundur. Hatta Google’da on binlerce kişi “telefon wifi bağlanmıyor, wifi bağlanma sorunu” gibi kelimeleri aramaktadır.

Bu yazıda, bağlantı sorununuzu çözebilecek altı çözüme yakından bakacağız ve telefonunuz Wi-Fi’ye bağlanmıyorsa sizi tekrar çevrimiçi hale getireceğiz.

1. Wifi Ayarlarını Kontrol Edin

Telefonunuz Wifi’ye bağlanmıyorsa yapmanız gerek ilk adım Wifi’yi açmaktır. Android cihazınızda ki Wi-fi’nin açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Açmayı unutmuş ya da yanlışlıkla kapatmış olabilirsiniz. Olur ya. Bildirim çubuğunu aşağı çekin ve Wi-Fi simgesinin etkin olup olmadığını kontrol edin. Alternatif olarak, ayarlar menüsünü açabilir ve oradan da Wifi’yi açabilirsiniz.

Kontrol etmeniz gereken diğer bir ayar ise Uçak modudur. Açıldığında, diğer şeylerin yanı sıra Wi-Fi’yi de devre dışı bırakır, böylece internete bağlanamazsınız. Bu ayarı bağlantılar menüsünde bulabilirsiniz. Uçak modu kapalıysa ve Wi-Fi açıksa ancak yine de bağlantınız yoksa, bu listedeki ikinci çözüme geçmelisiniz.

2. Doğru Modem ismine şifrenizi girdiğinize emin olun

Bağlantı probleminizin olmasının nedeni yanlış ağa bağlanmaya çalışmanız olabilir. Bu, özellikle komşularınız aynı Modem kullanıcı ismine sahip olmasından kaynaklanabilir. Modem kullanıcı adı Modeminizin arkasına veya altına bakarak öğrenebilirsiniz. 

Gerçekten doğru ağa bağlanmaya çalıştığınızı anladıysanız, bir sonraki adım şifreyi iki kez kontrol etmektir. Şİfreyi modemin altında ve yada yanındaki etikette bulabilirsin. Parolanın büyük / küçük harfe duyarlı olduğunu unutmayın; bu, büyük ve / veya küçük harflerle şifrenizi girmeniz gerektiği anlamına gelir.

3. Modeminizi ve akıllı telefonunuzu yeniden başlatın

Bazı aksaklıklardan dolayı modeminiz telefonunuz ile bağlanmaz. Bu durumda en iyi çözüm her iki cihazı da yeniden başlatmaktır. Modemi yeniden başlatmak için arkasında ki açma kapama tuşunu kullanabilirsiniz ve yada çekin fişini ve tekrar takın. Ama fişini çektikten sonra bir 30 saniye sonra takmanız daha sağlıklı olacaktır. Bundan sonra modemin tekrar açılması için bir iki dakika beklemeniz gerekir. Açıldıktan sonra, telefonunuzun wi-fi’ye bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin.

4. Wi-Fi ağını unutun ve yeniden bağlanın

Ağı unutmak ve sonra yeniden bağlanmak sorununuzu çözebilecek bir sonraki çözümdür. Bunu yapmak için ayarlar menüsünü açın, Wi-Fi seçeneğini bulun ve ardından ağınızı seçin. Ekranınızda “Unut” düğmesini de içeren bazı bilgilerin olduğu bir pencere açılacaktır. Yukarıdaki resimde bunun nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Üzerine dokunun ve ardından şifrenizle aynı ağa tekrar bağlanın. Yukarıda belirtildiği gibi, şifrenizi modemin arkasında veya altında bulunan küçük bir çıkartmada bulacaksınız. Parola büyük / küçük harfe duyarlıdır, unutmamak gerek.

5. Telefonu fabrika ayarlarına döndürün

Telefonu fabrika ayarlarına almak yapacağınız en son şey olmalı. Çünkü telefonu fabrika ayarlarına aldığınızda telefonunuzun hafızasına kayıt ettiğiniz her şey silinir. Buna fotoğraflarınız ve telefona kayıt ettiğiniz rehberinizdeki kişilerde dahildir. Telefon ilk aldığınızdaki gibi olur. Ama eğer wifi’ye bağlanma sorunu telefonunuzdan kaynaklanan bir sorun ise, fabrika ayarlarına dönmek telefon sorunlarını düzeltecektir. Fabrika ayarlarına dönmeden önce farklı bir telefondan wifi ağına bağlanmayı denemelisiniz. Bu sayede telefonunuzdan mı yoksa modemden mi kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Fabrika ayarlarına döndürmenin en kolay yolu ayarlardır. Sadece ayarları açın ve cihazınızda biraz farklı olarak adlandırılabilecek “Yedekle ve sıfırla” “Yedekle ve geri yükle” menüsünü bulun. Üzerine dokunun, fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğini seçin ve verileri cihazınızdan silin.

Akıllı telefon tekrar açıldığında, ilk kez kullanırken yaptığınız gibi kurulum işleminden tekrar geçmeniz gerekecek. İşlem tamamlandığında, Kablosuz’u açın, ağınızı seçin ve şifreyi girerek bağlanmayı deneyin. Umarım her şey şimdi çalışır ve internete sorunsuz bir şekilde bağlanabilirsiniz.

6. Müşteri hizmetlerini arayın

Çevrenizde bulunan başka cihazlarda internete bağlanamıyorsa sorun modeminizde olması büyük ihtimaldir. Bunun için interneti satın aldığınız firmanın müşteri hizmetlerini arayıp sorunu söyleyebilirsiniz.

Ancak, diğer cihazlar ağa bağlanabiliyor ve yalnızca sizin cihazınız bağlanmıyorsa sorun akıllı telefonunuzda olabilir. Bu durumda başka bir modeme bağlanmaya çalışın. Komşununkine falan. Onunkine bağlanıyorsa. Sorun telefonun içerisindeki parçalardan kaynaklanıyor olabilir. Bunun için en yakın tamirciye telefonu göndererek telefonu tamir ettirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

2021'in En İyi Ekran Kaydedici Program ve Uygulamaları

Şu sıralar tüm Dünya’da ekran kaydedici yazılımlara fazlası ile ihtiyaç duyulmaya başlandı. Bunun en büyük ...

Android'de Pin Kodu Değiştirme - SIM Kart Şifresi Değiştirme

Yeni bir Simkart aldığınızda yada farklı bir operatöre geçtiğinizde ve SIM kartını telefona takıp açtığınızda ...

Bildirim Geçmişinizi Android'de Nasıl Görürsünüz?

Bildirimler akıllı telefonlarda en çok kullandığımız özelliklerden birisidir. Bu nedenle yanlışlıkla kaydırdığınız bildirimleri tekrar görmek ...

Android'de Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma

Android telefonunuzun pilinin çok hızlı tükenmesinin en yaygın nedenlerinden biride pilinizi tüketebilecek çok fazla uygulama ...

Telefonda Konferans Görüşmesi Nasıl Yapılır

Bildiğiniz gibi Konferans görüşmesi bir çok kişi ile aynı anda konuşmaya yarayan bir teknoloji. Akıllı ...

Facebook Video İndirme Nasıl Yapılır?

Facebook’tan video nasıl indir? Bu sorunun cevabı niteliğinde hazırladığımız bu yazı ile bundan sonra Facebook’tan ...

Telefondan Bilgisayara Fotoğraf Atma - En Basit Yollar

Telefondan bilgisayara fotoğraf atma adına çok fazla yöntem vardır. Bu yazımızda olabildiğimizce her yönteme tek ...

Android'de İnternet Gerektirmeyen En İyi İnternetsiz Oyunlar

İnternetsiz oyunlar arıyorsanız hazırladığımız bu liste tam sizlik. Sürekli internetiniz olmayabilir, yada benim gibi internetiniz ...

Android’den iPhone’a Rehber Aktarma - 4 Farklı Yöntem

Hepimiz için resimler ve müziklerden daha değerli olan şey rehberimizdeki kişilerdir. Yeni bir iPhone’a geçiş ...

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

Telefona format atmak bazen bazı sorunlarla başa çıkmak için güçlü bir çözümdür. Ama her zaman ...